Novinky

Maďarská vzdušná brána je zakázkou, kde probíhá testování čisticího robota

Airport Security Zrt. testuje náš jedinečný, interně vyvinutý čisticí robot na mezinárodním letišti Ference Liszta v Budapešti s cílem implementovat efektivnější režim automatického čištění. Nedávno byl uveden na trh špičkový čisticí robot s názvem Integrated Cleaning Assistant, tzv. ICA.

Zástupce generálního ředitele B + N Referencia Zrt. Csaba Szíj uvedl: „Na podzim roku 2018, po zakoupení 100 % vlastnictví Airport Security Zrt., B + N Referencia Zrt. zahájila proces zlepšování úklidových služeb na mezinárodním letišti. Optimalizovali jsme počet členů úklidového personálu, revidovali procesy a v blízké budoucnosti představíme nový systém kontroly kvality. Naším posláním je, aby naše mezinárodní letiště a vzdušná brána udělaly na cestující obzvláště dobrý dojem, a čistota je nedílnou součástí. Naše oddělení výzkumu a vývoje již 2 roky pracuje na našem interně vyvinutém čisticím robotu s názvem Integrated Cleaning Assistant, jehož prototyp se testuje právě na letišti. 

Je všeobecně známo, že úklid nepatří mezi nejoceňovanější povolání. B+N Referencia Zrt. vyvíjela čisticího robota nejen s cílem čelit výzvě, kterou představuje nedostatek pracovních sil, ale také implementovat špičkové inovativní zařízení v tomto odvětví, zvýšit veřejné uznání pracovníků v úklidu a upozornit na jinak „neviditelné“ lidi, kteří pro nás pracují v pozadí.

Robotizace úklidu (stejně jako jakýkoli jiný sektor, který je vysoce náročný na lidskou práci) je v popředí automatizace a průmyslu 4.0 po celém světě a B+N je součástí nejnovějšího vývoje. To, co dělá ICA speciální, kromě toho, že se jedná o vývoj plně samofinancovaný, je to, že ji nevyvinula společnost specializující se na robotiku, ale ta, která denně uklízí a spravuje 5 milionů m2 ploch – takto přesně rozumí očekáváním, která mohou vzniknout v souvislosti s úklidem a využitím čisticího robota.

Za pouhé 2 roky prošla ICA od návrhu k uvedení na trh, současné sériově vyráběné roboty následující po 2. prototypu byly nasazeny u zákazníků B+N již v prvním čtvrtletí roku 2019. Vedoucí výzkumu a vývoje B+N Referencia Zrt. Péter Zalka dodal: „Během vývoje nebylo naším cílem zcela nahradit lidskou práci, ale podpořit ji, zvýšit její efektivitu a úroveň automatizace. Čisticí robot je speciálně vhodný pro čištění velkých ploch, jako jsou letištní terminály a nemocniční chodby. Jedná se o oblasti, které jsou pro úklidové pracovníky nejvíce monotónní, proto automatizace tohoto procesu pomáhá našim úklidovým pracovníkům více se soustředit na kvalitní práci. “

Prototyp ICA dokáže vyčistit 1 500 m2 v jedné směně a naplánuje svou trasu nezávisle na základě před programované mapy místa. ICA si automaticky pamatuje vynechané oblasti a vrací se k nim později. Díky neustálému vývoji udržuje robot kontrolní seznam dokončených prací a databázi vyčištěných a vynechaných oblastí, což umožňuje automatizaci řízení kvality. Péter Huszka, provozní ředitel letiště v Budapešti, uvedl: „Na základě prvních dojmů cestující přijali „robotický čistič “s úžasem, protože se s ničím podobným dříve nemohli setkat na žádném jiném letišti. Představení takového inovativního vývoje poprvé v Maďarsku pro nás hodně znamená, protože hlavní vzdušná brána země, budapešťské letiště, se vždy snaží udávat trendy. Doufáme, že testy budou úspěšné a první generace robotů ICA bude moct vykonávat trvalou službu na mezinárodním letišti Liszt Ferenc.

Jeho hlavní funkce:

  • Nezávislé plánování trasy
  • Vyhodnocení oblasti, na jehož základě se sestaví mapa místa čištění
  • Výběr oblasti čištění na základě zaznamenané mapy místa čištění
  • Ovládání pomocí mobilního telefonu
  • Vyhýbání se neočekávaným překážkám, návrat do vynechaných oblastí
  • Zaznamenávání činnosti, odesílání chybových hlášení
  • 3-úrovňový systém senzorů, navigace s minimálním vynecháním úhlů a rohů
  • Otáčení kolem své středové osy
  • Nastavitelný tlak kartáčů a spotřeby vody
  • Kompatibilní s výtahy

Základní informace:

Dne 28. září 2020 B+N Referencia Zrt. koupila 100 % vlastnictví Airport Security Zrt. V průběhu let Airport Security Zrt. vykázala značné ztráty, proto po její koupi společnost B+N Referencia Zrt. poskytla společnosti kapitálovou injekci ve výši 270 milionů forintů formou přidružené půjčky. 160–170 z 300 zaměstnanců Airport Security Zrt. pracuje na mezinárodním letišti Liszt Ferenc, přičemž většina z nich vykonává úklidové práce.

B + N Referencia Zrt. poskytuje služby v oblasti facility managementu, úklidu a landscapingu na více než 5 milionech m2 ve více než 2 600 lokalitách a zaměstnává přes 4 500 zaměstnanců po celém Maďarsku. Je to jeden z největších poskytovatelů facility managementu v Maďarsku.