Novinky

CEE Property Forum ve Vídni

Portfolio uspořádalo ve Vídni před nedávnem akci „CEE Property Forum“, které je od roku 2013 realitní akcí číslo jedna v regionu.  Jedna z nejočekávanějších diskusí konference byla na aktuální a budoucí trendy kancelářského trhu. Naši skupinu firem zastupoval Libor Holík, generální ředitel B+N Česká republika a Slovensko. 

Během diskuse s názvem „Flex je klíčové slovo – Strategie pracoviště post-COVID-19“ hovořili nejvýznamnější odborníci na nemovitosti v regionu o tom, jak flexibilní je kancelářský trh, co se během pandemie změnilo a jaké věci se u nás očekávají, a to i z dlouhodobého hlediska.

Podle Libora Holíka lze ve srovnání s obdobím před COVID pozorovat velké změny ve facility managementu. Mnoho větších společností stále čeká, jakým směrem se trh pohne, a dosud se nerozhodly o budoucnosti v této oblasti. Toto přechodné období může chvíli trvat. „Jsem přesvědčen, že hybridní pracovní modely nezmizí, nicméně v tuto chvíli není možné říci nic o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem z ‚geografického‘ hlediska. To samozřejmě významně závisí na ekonomickém sektoru, ve kterém je daná společnost zapojena.“

Generální ředitel B+N Česká republika a Slovensko vysvětlil: všichni jsme svědky drastické změny na kancelářském trhu; důraz je všude kladen na bezpečnost. V současné době je to nejdůležitější trend pro firmy i zaměstnance. Čistota a dezinfekce jsou klíčovými aspekty, kromě „jednoduchého“ čištění, a to i v oblasti vytápění a klimatizace.

„Nikdo se na tom teď nesnaží šetřit; všichni, bez výjimky, zvažují zdraví svých zaměstnanců“.

Souběžně s tím mnoho společností spouští nové služby v návaznosti na praxi hotelů: květiny v kanceláři, zajištění koncertních vstupenek, nabízení zdravého jídla. Společnosti se snaží „přilákat“ své zaměstnance zpět na fyzické pracoviště takovými nadstandartními službami. Tak silná změna je bezprecedentní.

Kancelářské budovy budou v blízké budoucnosti stále více automatizované. Jedná se o další radikální změnu, a to nejen v hlavních městech. Například v Maďarsku se v Budapešti zatím vše „stalo“, nicméně vidíme, že stejný proces zažívá 11 dalších měst. Nadnárodní společnosti nutí poskytovatele služeb FM, aby tento trend sledovali.

Účastníci panelové diskuse se shodli na tom, že dle západoevropských vzorů bude flexibilní práce přirozená i v našem regionu. V Maďarsku již v Budapešti pracuje mnoho lidí ze svého víkendového domu kolem balatonského jezera – a to nejen v létě. To je ještě typičtější ve vesnických aglomeracích kolem větších měst v každé zemi v regionu. S tímto trendem je spojena spousta výhod: výrazné snížení nákladů, úspora času, což má za následek nižší pracovní zátěž a více volného času, zaměstnanci jsou bez zdravotních následků v důsledku   čekání v každodenních dopravních zácpách. „Pravidlo 15minutového cestování“ (tj. neměli byste cestovat více než tento čas na pracoviště a z pracoviště) si „našlo svoji cestu“ i do zemí regionu.

Neměli bychom však zapomínat, že zaměstnanci stále dávají přednost kancelářím v centru města kvůli společenskému životu, množství lidských interakcí a pohodlí. To je místo, kde mohou najít obchody a mateřská školky, školy a odpolední sportovní kurzy, které jejich děti navštěvují, jsou také umístěny zde. A kancelář také slouží jako místo, kde si mohou povídat, dát si kávu nebo oběd spolu s ostatními. To s námi zůstane i v budoucnu.

Fotografie: property-forum.eu